הקשיש בימינו

טיפול בקשישים בחברה המודרנית

בעבר היו אנשים מבוגרים מגיעים לגיל ממוצע של בין 75 ל 80 והיו מסיימים את חייהם. תוחלת החיים הממוצעת עלתה בהרבה בכמה עשרות השנים האחרונות, ורבים מהאוכלוסיה הבוגרת מגיעים לחיות עד גיל 90 ויותר.

סיוע לקשישים

התקדמות המדע והטכנולוגיה מאפשרת לאנשים רבים חיים ארוכים יותר בעזרת תרופות או טיפולים חדשניים, וכך אנו עדים לתופעה שיותר ויותר אנשים מבוגרים זקוקים לטיפול צמוד לעת זיקנה.

סיוע יכול להיעשות בשתי דרכים עקריות: טיפול בבית או השגחה במוסד לקשישים כמו בית גיל הזהב, דיור מוגן וכדומה.
העידן המודרני המחייב את שני בני הזוג לצאת לעבודה על מנת להצליח ולשרוד אינו מאפשר למי מהם לטפל בדור הקודם הזקוק לסיוע יום יומי, ולעיתים לעזרה סיעודית של ממש.

רבים מתלבטים בין סיוע בבית על ידי עובד מיוחד ובין שליחת האדם הנזקק לסיוע למוסד שבו יטופל במקום ויהיה בחברת אנשים בגילו.

יתרונות הטיפול בבית

עזרה לאדם מבוגר בבית יכול לתת לאדם תחושה מאד טובה מכיוון שאדם מרגיש בביתו הכי טוב. עצם העובדה שמישהו נשאר בביתו מעניקה לו תחושת ביטחון ונוחות שלא ירגיש בשום מקום אחר.

אנשים שגרו במשך שנים ארוכות בביתם, ויכולים להישאר בו, מעדיפים להישאר בביתם על מעבר למוסד שמהווה עבורם משהו שהם אינם מכירים ותחושה הרבה פחות בטוחה ונוחה. היחס לקשישים בבית שומר על איכות החיים של הקשיש, וממשיך את שיגרת חייו שכה חיונית לאנשים בגיל זה.

כאשר הקשיש אינו יכול עוד לבצע את הפעולות הבסיסיות לתפקוד כמו: נקיון הבית, קניות, התלבשות והתרחצות לבד וכדומה, יש לדאוג לו למטפל צמוד כדי שיוכל להמשיך את שגרת חייו עם עזרה, אבל בבית.

מטפל כזה מכונה מטפל סיעודי ויש לדאוג לאדם בעל נסיון והכשרה מקצועית בתחום. חשוב שהמטפל ידע לא רק לעזור למוגבל בעת ביצוע הפעולות החיוניות, אלא שידע מה לעשות במקרי חירום.

יתרונות בית גיל הזהב

מוסדות כמו בתי אבות או דיור מוגן נתפסים אצל רבים כמקומות זרים ומנוכרים והדור הצעיר, שעליו מוטלת חובת הטיפול בהוריו מתלבט רבות לגבי מעבר שכזה ובמיוחד מן ההיבט המוסרי.

אבל במקרים רבים עדיף להעביר אנשים מבוגרים למוסדות מסוג זה מכיוון שהבדידות האנושית בבית היא גדולה לעיתים, ובנוסף, בבית אבות יוכלו לקבל מענה רפואי מיידי לבעיות שלו ולצרכים הרפואיים שלו.

בתי אבות סיעודיים מצויידים כיום במכשור רפואי מתקדם ובצוות מקצועי ומנוסה, כך שבתנאים אלה השגחה מיוחדת הינה בעלת יכולת נרחבת יותר מאשר קבלת אותה השגחה בביתו.

במערכת השיקולים של איפה מוטב לטפל בקשיש יש להתייחס ל:
• היבט המוסרי
• ההיבט הלוגיסטי
• ההיבט הכלכלי
חשוב לזכור כי מבחינה כלכלית, טיפוך בבית עלול להיות יקר יותר משליחה לבית אבות סיעודי, וכי בסופו של דבר השיקול צריך להיות גם לרווחת הקשיש וגם לרווחת המשפחה כולה.

המאמר בחסות מתן שירותי רווחה לאוכלוסיה בוגרת בארץ.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.