בית אבות לתשושי נפש

על מנת לאפשר לקשיש לשהות בבית אבות שבו יינתן לו טיפול ההולם את מצבו יש חשיבות מכרעת לאבחון מדויק של מצבו. כאשר מדובר בתשושי נפש חשוב לדעת כי תשישות נפש היא שם כללי לסוגים שונים, רבים ומגוונים, של בעיות אשר המכנה המשותף להן הוא היותן קשורות לתחום התפקודי של המוח. תשושי נפש הם מי שלוקים בזיכרון, חסרים יכולת להתמצא ולהסתדר במרחב, נטולי תחושת זמן, בעלי שיפוט שגוי ולקוי של מצבים חברתים שונים ועוד. הם מאופיינים כמי שלוקים בסוגי הפרעות שונות כגון: בלבול, חוסר שקט, קושי בביצוע פעילויות יומיומיות שגרתיות כגון אכילה ורחיצה. רבים מהם שרויים בדרגות שונות של דיכאון. רבים מהם סובלים משיטיון (דמנציה) העלולה לנבוע מאלצהיימר או ממחלות אחרות.

בית אבות לתשושים

הואיל ומדובר במצב כרוני, אשר סביר שיילך ויחמיר עם הזמן- מה גם שאצל רבים ההידרדרות היא מהירה וחריפה – יש הכרח למצוא עבורם מסגרת של דיור מוגן, שבו, כאמור, יינתן להם המענה הטיפולי הדרוש להם.

תנאי ראשוני, בסיסי והכרחי להיתכנות השמתו של הקשיש התשוש בבית אבות המתאים למצבו הוא קיומה של מחלקה המיועדת לאנשים במצבו בבית האבות. בית אבות לתשושים מציע לשוהים בו את כל הצוות הטיפולי שנדרש על מנת לתת להם מענה רפואי ומערך טיפולי שבו נדרשים לכל ההיבטים של מצבם.

על מנת לקבוע באופן מקצועי ומוסמך שהקשיש הוא אכן תשוש נפש יש לבצע סדרה של מבחנים מובנים. לאבחון מדויק של מצבו עשויה להיות השפעה מכרעת על עתידו- האם יוכל להישאר בביתו, במסגרת קהילתית מוגנת או האם תידרש העברתו אל בית אבות לתשושים, שם יוענק לו הטיפול הנדרש ושם הוא יקבל סיוע שוטף לביצוע הפעולות היומיומיות. שם הוא יהיה גם בסביבה מוגנת, פיזית ונפשית.

הצוות המקצועי מאומן ומיומן בטיפול בתשושים. הוא נותן מענה מטיבי  גם לבעיות פיזיות שאינן קשורות בהכרח לפן הקוגניטיבי, שבו מתמקד עיקר הטיפול. הטיפול הכולל נותן למשפחת הקשיש התשוש שקט וביטחון מעצם הידיעה כי יקירם נמצא במקום שבו הוא מקבל את הטיפול הטוב ביותר שהוא זקוק לו.

לאבחון מדויק של אדם במצב שכזה עשויה להיות השפעה דרמטית לא רק על מצבו אלא על מצבה של כל המשפחה. מדובר, בין השאר, בסוגייה משפטית. הגדרת אדם כתשוש נפש עשויה להאיץ  תהליך של קביעת מי מבני המשפחה כאפוטרופוס עליו, אשר בסמכותו  לקבל החלטות עבורו .

בית אבות לקשישים אלו מהווה אפוא את מסגרת הדיור המוגן המיטבית ומבחינות מסוימות היחידה האפשרית עבור הקשיש התשוש. עצם הימצאותו של הקשיש בחברת אנשים שמצבו דומה ואולי אף זהה למצבם עשויה להקהות את תחושת הבדידות והדיכאון. הפעילות החברתית והתרבותית המובנית בו תורמת תרומה חשובה ומשמעותית לשמירה על איכות  החיים ובהחלט עשויה להאריכם.

אבחון מוקדם של תשישות נפשית עשויה להאיץ חיפוש ואיתור בית אבות לתשושי נפש, אשר שגרת החיים והפעילות בו מקלה על הקשיים השונים של הקשיש הדמנטי ובני המשפחה, מפחיתה את הסימפטומים השליליים של מצבו ומאפשרת למשפחה להתמודד עם המצב המורכב כשהיא נתמכת על ידי הצוות הטיפולי בבית האבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.