מעליות בבתי אבות – על מה לשים דגש?

התקנת מעליות בבתי אבות יכולה להיות משימה מאתגרת. הדרך להתמודד איתה היא לשים לב לנושא הבטיחות, הנגישות והמיקום ולהתייעץ עם אנשי מקצוע לצרכי תחזוקה שוטפת

פתרונות שינוע והרמה הם חלק חשוב מבתי אבות ומוסדות דיור מוגן. קהל היעד העיקרי של בתי אבות מתקשה לעלות במדרגות בכוחות עצמו, בעיקר במבנים גבוהים של כמה קומות ברצף. הפתרון לכך הוא כמובן להתקין מעלית. מצד שני, גם ההתקנה עצמה מציבה אתגר משמעותי בפני אנשי המקצוע.מעליות

יש כמה דברים שכדאי לשים עליהם דגש טרם התקנת מעליות בבתי אבות או מוסדות דיור מוגן ברחבי הארץ:

א. בטיחות – הבטיחות חייבת לעמוד בראש סדר העדיפויות. יש להזמין את התקנת המעלית מחברה בעלת היתר בלבד, לקבל עליה המלצות אובייקטיביות ולוודא שיש לה את הניסיון הנדרש. הבטיחות תבוא לידי ביטוי בבחירת סוג אמצעי ההרמה והשינוע ובהתאמת הדגם לצרכי קהל היעד. אפשר להשוות בין הפתרונות הקיימים ובמידת הצורך להזמין מהנדסי בניין כדי שיספקו חוות דעת הולמת.

ב. נגישות – קשישים, מבוגרים ובעלי מוגבלויות בבתי אבות נעזרים לעיתים קרובות באביזרים שמסייעים להם להתנייד ממקום למקום. הדבר הכי חשוב מבחינתם הוא הנגישות של מקומות מסוימים. את הנגישות קובעים לפי המרחק בין הדלת לבין החדרים, רוחב הפתח, גודל חלל הפנים, מרחק וגובה הכפתורים וכן הלאה. ככל שפתרונות ההרמה יהיו נגישים יותר, כך ניתן להקל על חייהם של מבוגרים בבתי אבות וגם לשפר את הבטיחות.

ג. מיקום – בתי אבות בנויים בצורה מיוחדת כי יש משמעות גדולה למיקום של כל דבר קטן. בניגוד למבנים רגילים שבהם מתקינים פתרונות הרמה לפי צרכים אסתטיים או שיקולי עיצוב, בבתי אבות המיקום נקבע על פי צורך פונקציונאלי בלבד. יש לערב את אדריכל הבניין כאשר בוחרים את המיקום ואולי גם להתייעץ עם דיירי בית האבות בעצמם. כמו כן, כדאי להיעזר בניסיון העבר ולהבין מה המיקום הכי נכון, נוח, נגיש ובטיחותי עבור קהל היעד.

תחזוקה שוטפת באמצעות חברה מקצועית

אי אפשר לתת לדיירי בתי אבות להשתמש באביזרים שלא עוברים בדיקה תקופתית. בהקשר של מעליות איכותיות, יש להזכיר את כללי החוק בישראל, שקובעים שיש לבצע את האחזקה פעם בחודש לפחות. חברה מקצועית עם היתר מבצעת את האחזקה עבור בתי אבות וצריכה להיות בעלת כל האישורים לעבודות התקנה, אחזקה ושיפוצים. כמו כן, נציגי משרד התמ"ת אחראיים לבדוק את תקינות האביזרים השונים פעמיים בשנה.

עבודות תחזוקה כוללות בדיקת תקינות, כיוון של כל המערכות, שימון של החלקים, החלפת בלאי, מילוי דו"חות בכל ביקור, חילוץ תוך חצי שעה מזמן הקריאה ותיקון בעיות תוך יממה. התחזוקה קריטית בבתי אבות כי הקשישים זקוקים למעליות על בסיס יום יומי והיא חייבת להתבצע באופן מקצועי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *