נגישות לנכים במקומות ציבוריים

לא הרבה יודעים על קשייו של אדם נכה בישראל

אנשים המוגדרים כבעלי נכות נפשית או פיזית מתקשים פעמים רבות לבצע מטלות שאנו מחשיבים לפשוטות. עבור אנשים אלו, עמידה בתור לדואר, הגעה למשרדים ממשלתיים ואף עליה לאוטובוס מהווים משימות קשות ומסובכות. עבור אוכלוסיית הנכים, פעולות שגרתיות שנראות לנו פשוטות כרוכות בסבל נפשי ופיזי רב. חוק השוויון הנכים נוצר על מנת לאפשר גם לאוכלוסיה שאינה מודעת לבעיות אלו, לתת קדימות ולהושיט יד לעזרת אנשים בעלי לקויות רגשיות ופיזיות שונות. הדבר מתאפשר בזכות נהלים פשוטים שנוסחו על מנת למנוע פגיעה בכבודם, בגופם ובחופש התנועה של נכים. מתוך חוק זה נולד חוק הנגישות לנכים במקומות ציבוריים. במאמר הבא נפרט מה הוא חוק נגישות לנכים במקומות ציבוריים, ומה היא חשיבותו.

נגישות לנכים במקומות ציבוריים

מה כולל חוק נגישות לנכים במקומות ציבוריים

  • הנגשה של מקומות ציבוריים: נגישות לנכים במקומות ציבוריים וגופים ממשלתיים מאפשרת לאדם עם מוגבלות לקבל שירות ללא תור בכל מקום ציבורי. במידת הצורך, אדם עם מוגבלות מחויב לקבל ליווי וסיוע במילוי טפסים בגופים ציבוריים. סעיף זה מתייחס גם לבנקים, קופות חולים, חנויות נוחות וסניפי דואר.
  • נגישות תחבורתית: נגישות לנכים במקומות ציבוריים תקפה גם לנגישותם של כלי תחבורה שונים לנכים. אנשים עם לקויות זקוקים לנגישות באוטובוסים, בתחנות האוטובוס, ברכבות ובטיסות. נגישות זו כוללת גם את מתן האפשרות להיכנס לרכבת בקלנועית ונגישות לעיוורים וכבדי ראיה בתחבורה הציבורית.
  • חינוך ולימודים נגישים: על פי חוק נגישות לנכים במקומות ציבוריים, יש להנגיש בתי ספר לאנשים עם מוגבלות. סעיף זה מתייחס להנגשת גנים ובתי ספר לתלמידים כבדי שמיעה וראייה, ומעודד מתן אפשרות לרישום מוקדם של ילדים למוסד חינוכי – לצורך הנגשתו מבעוד מועד לתלמיד זה.
  • דיור נגיש: יש לאפשר קבלת דיור המותאם לאנשים עם מוגבלויות, בין אם מדובר בסיוע בהתאמת דיור קיים או בסיפוק דיור חלופי.
  • תעסוקה: המדינה משתתפת בעלות התאמת מקומות עבודה לקליטת עובדים עם מוגבלויות, והנגשת מקומות עבודה אלו לחירשים.
  • הצבעה בבחירות: יש לאפשר הצבעה בכנסת ולרשויות המקומיות של אנשים המוגבלים בניידותם. במידת הצורך יש לספק גם מלווה בקלפיות. על המבנה המשמש להצבעה להיות נגיש לכניסת נכים.

חשיבותו של חוק נגישות לנכים במקומות ציבוריים

אנשים בעלי מוגבלויות הם אנשים לכל דבר ועניין. אנשים בעלי לקויות לא ימהרו לבקש הנגשה של מקומות לנוחיותם, ואין הדבר מתפקידם. מוטלת עלינו האחריות המוסרית לאפשר חופש פעולה מלא לכל פרט בחברה. יש לאפשר לאנשים עם מוגבלות תנאים מותאמים לצרכיהם, על מנת שיוכלו לקחת חלק פעיל ושווה בחברה. יש לאפשר תנאים אלו ברגישות ובטבעיות, תוך מתן חופש פעולה מלא ושמירה על כבודם כבני אדם. ניתן להנגיש כל מקום ציבורי לנכים בכמה צעדים פשוטים. התייעצו עם אנשי מקצוע המומחים בהנגשת מקומות ציבור לנכים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.