על חימום בבתי אבות

בחירה נכונה של אמצעי חימום יכולה לשפר משמעותית את איכות החיים של קשישים בבתי אבות ומוסדות דיור מוגן ברחבי הארץ. רגע לפני שהחורף מגיע לשיאו, הנה כמה אפשרויות שכדאי להכיר

בתי אבות ומוסדות דיור מוגן נדרשים להציע לדיירים את התנאים האופטימאליים לשמירה על איכות חיים גבוהה. ברוב המוסדות מצליחים לשלב בין מערכות מיזוג וקירור לאורך תקופת הקיץ, אך נתקלים בבעיה אמיתית בחורף. הסיבה לכך קשורה לדרישות המיוחדות של קשישים בגיל הזהב ולטמפרטורת הגוף הנמוכה שלהם.

חימום בבתי אבות

חימום בבתי אבות

יתרונות וחסרונות של האפשרויות הקיימות

עם זאת, קיימים כמובן לא מעט פתרונות שיכולים לסייע. הנה למשל מספר אמצעי חימום והיתרונות והחסרונות שלהם ביחס לבתי אבות ומוסדות דיור מוגן:

א. מזגן – הפתרון הנפוץ ביותר הוא המזגן. יש בתי אבות שבהם מזגנים מפוצלים ואישיים לכל חדר, ומקומות שבהם המיזוג מבוסס על מערכת גדולה ומרכזית. היתרון של המזגן הוא רמת בטיחות גבוהה מאוד, גמישות בהתאמה לגודל החלל ואפשרות לבחור מערכות לפי פרמטרים כמו תפוקה וביצועים. בנוסף, הוא חסכוני בחשמל וכמובן דו-שימושי לקירור בקיץ.

ב. תנורי ספירלה – זהו אמצעי פחות ממוסד שבדרך כלל נבחר על ידי דיירי בתי אבות בעצמם. היתרונות שלנו הם התחממות מהירה ויצירת אווירה נעימה בתוך חדרי שינה, אך החיסרון העיקרי הוא רמת בטיחות נמוכה. גם צריכת החשמל של תנורי ספירלה לא תמיד עולה בקנה אחד עם הדרישות של בתי אבות ודיירים במוסדות דיור מוגן.

ג. מפזרי חום – הרבה קשישים ומבוגרים אוהבים לישון ליד מפזרי חום. הם מתאימים כפתרון בתוך חדר מקומי מזדמן, אך פחות יעילים בחללים גדולים כמו חדרי אוכל של בתי אבות, לובי כניסה, חדרי פעילויות ומשחקים וכן הלאה. הדרך הנכונה להשתמש במפזרי חום היא כתוספת לאמצעי חימום אחרים.

ד. רדיאטור – גם כאן מדובר על אמצעי שנפוץ אצל קשישים ומבוגרים בגלל רמת בטיחות גבוה ואפשרות לפיזור חום בצורה אחידה. הרדיאטור אמנם יודע לווסת את הטמפרטורה בדיוק יחסית מרשים, אך החיסרון שלו הוא התחממות איטית ומשקל כבד. קשה לנייד ולאחסן את הרדיאטור והוא תופס הרבה מקום בתוך חדרי שינה של בתי אבות.

איך בוחרים אמצעי חימום לבתי אבות?

כפי שניתן לראות, לכל אמצעי יש יתרונות וחסרונות ולכן השאלה החשובה ביותר היא מתאים לאופי של בית האבות ולמספר הדיירים. אפשר גם לשלב בין אמצעים שונים בלי לוותר על חיסכון אנרגטי. ניתן למשל להתקין מערכת מיזוג מרכזית שתשמש את הדיירים לאורך הקיץ והחורף, אך להקצות פתרונות אישיים לכל חדר. כך הדיירים עצמם בוחרים באיזה אמצעי להשתמש לפי ההעדפות האישיות ומזג האוויר היומי.

לסיכום, חימום הוא חלק חשוב ובלתי נפרד מבתי אבות. אפשר לבסס אותו על מערכת מרכזית וניתן גם לשלב בין האמצעים הקיימים והיעילים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.