אזרחות פולנית למבוגרים

ישראלים עם עבר בפולין יכולים להנפיק אזרחות ובהמשך דרכון אירופאי. יש הרבה יתרונות לדרכון מן הסוג הזה, וכדאי להכיר את השלבים הנדרשים על פי חוק

מאז הצטרפות פולין לאיחוד האירופי בשנת 2004 חלה עלייה משמעותית בכמות הישראלים שמבקשים להוציא אזרחות למדינה. האופציה הזו רלוונטית לישראלים בעלי שורשים בפולין, אשר באמצעות האזרחות יכולים לקבל מעמד של אזרח אירופאי מן השורה. עם זאת, הזכאות כרוכה בתהליכי בירוקרטיה מסוימים וכדאי להכיר אותם בעיקר בגיל המבוגר.

נופים בפולין

נופים בפולין

 

אלו השלבים להוצאת אזרחות פולנית עבור ישראלים בכל גיל:

א. הוכחת אזרחות של קרוב משפחה – בשלב הראשון נדרש המבקש להוכיח אזרחות פולנית של קרוב משפחה. האזרחות מוכחת באמצעות מסמכים פולניים בלבד והיא תקפה למשל עבור מי שנולד במדינה. ניתן להתייעץ עם אנשי מקצוע בכל מקרה של התלבטות ולערב עורך דין במקרה שבו מבוגר שנולד בעצמו בפולין ועלה לישראל, מעוניין לחדש את האזרחות ולקבל דרכון אירופאי.

ב. בדיקת זכאות – יש מקרים שבהם המבקש נדרש לעבור בדיקת זכאות. במסגרת הבדיקה הזו מסופקים שירותי תרגום טפסים ומסמכים, מילוי טפסים, אישורי נוטריון ואישורי אפוסטיל. אלו פעולות שנעשות על ידי נציגים של המבקש ובייפוי כוח שלו.

ג. הגשת ערעור – בשלב השלישי ובמידת הצורך ניתן להגיש ערעור על סירוב למתן אזרחות פולנית. עם זאת, חשוב לקחת בחשבון שהתהליך מטבעו אורך זמן. בדרך כלל הוא נמשך מספר חודשים, לצד מקרים מורכבים שבהם הוא גם עלול להימשך זמן רב יותר. משך הזמן של הטיפול בבקשה לא מעיד על הסיכוי לקבל את האזרחות.

ד. קבלת דרכון פולני – בשלב הרביעי ובמידה והאזרחות אושרה, ניתן לעתור לצורך קבלת דרכון פולני. העתירה מוגשת לשגרירות פולין שנמצאת בתל אביב או לכל שגרירות אחרת. על מנת להגיש את העתירה לקבלת דרכון פולני יש להכין את הטפסים ולהצטייד במסמכים הרלוונטיים. כמו כן, ניתן לקבוע תור לשגרירות באמצעות אתר האינטרנט כדי לחסוך זמן והוצאות.

מה מיוחד באזרחות פולנית למבוגרים?

החוק הפולני מציב תנאים שונים לקבלת אזרחות ובכפוף לתקופות שונות. מכאן שיש אזרחים מבוגרים בישראל שיכולים לנצל חלק מהוראות החוק, על מנת להנפיק לעצמם אזרחות ודרכון פולני בתהליך אחר וקצר יותר. כך למשל, לפי החוק בפולין תינתן אזרחות לגברים פולנים ששירתו בצבא זר אחרי מלחמת העולם השנייה ולפני תאריך 19 בינואר 1951. בנוסף, נשים מעל גיל 18 שקיבלו אזרחות זרה לפני אותו תאריך זכאיות גם הן לקבלת אזרחות פולנית כחוק.

יש הרבה יתרונות להנפקת הדרכון הפולני וקהל היעד המבוגר יכול ליהנות מהם בצורה ניכרת. ראשית, צאצאיהם של המבוגרים יכולים להשתמש בדרכון כדי להוציא בעצמם אזרחות בעתיד. שנית, הדרכון מספק חופש תנועה בכל האיחוד האירופי והוא מאפשר רכישת נדל"ן להשקעה גם בגילאים מבוגרים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.