מדרסים לטיפול בבעיות אורתופדיה נפוצות

 

מיקומן של כפות הרגליים אי שם למטה, כשהן סגורות רוב הזמן בתוך נעליים וגם גרביים הופך אותן לאזור נשכח. עם זאת, כף הרגל עומדת בעומסים רבים. היא סוחבת את כל משקל גופנו גם בזמן עמידה סטטית, שלא לדבר על העומס הרב שנוצר בזמן ריצה ואפילו הליכה. מדרסים הם מצוינים גם בזמן שהכל תקין וימנעו התפתחותן של מגוון בעיות, אך מהווים חלק משמעותי בטיפול בבעיות אורתופדיות שונות. באילו בעיות אורתופדיות מדרסים יסייעו?

  • דרבן העקב: אלו כאבים לא נעימים בכלל, כאבים דמויי דקירה, ממש כמו קוץ שנכנס לתוך העקב. דרבן נוצר כתוצאה ממתיחת יתר של רצועה הממוקמת בין העקב לכף הרגל. דרבן קורה בעקבות עומסים הנוצרים על כף הרגל, בין אם כתוצאה מפעילות מאומצת, משקל יתר או מנח של כף הרגל שמחלק את העומס בצורה לא מאוזנת, למשל כתוצאה מפלטפוס. מדרסים מותאמים לכף הרגל יפחיתו מהעומס שנוצר ויחלקו נכון יותר את העומסים בין כל חלקי כף הרגל כך שאזור העקב והרצועה שנמתחת יוכל לנוח ולהשתחרר מהמתיחה
  • פלטפוס: במבט כללי על צידן של כפות הרגליים ניתן לראות בקלות את הקשת האורכית שלהן. מבנה קשתי זה חשוב לתנועה וגמישות כף הרגל ולאפשרות התמרון לחלוקת עומסים בצורה נכונה. בפלטפוס אחת מקשתות כף הרגל או שתיהן אינה בעלת מבנה קשתי אלא שטוח. עקב כך נוצרים כאבים שונים: בכף הרגל עצמה, כאבים המקרינים לגב, דלקות בגיד ועוד. הפלטפוס יכול להיות קשיח – כלומר להיות בעיה מבנית הנראית גם ללא דריכה על הרגל, או להיות גמיש, כך שרק בזמן עומס על כף הרגל הקשת הופכת שטוחה. מדרסים יעודיים לפלטפוס יסייעו לתפקוד תקין של הקשת.
  • דלקת בגיד אכילס: מכירים את הביטוי עקב אכילס? הוא מדבר בדיוק על הבעיה הזו: דלקת או כאבים בגיד הנחשב לגדול ביותר בגוף האדם, הגיד המחבר בין כף הרגל לבין השוק. חוסר גמישות של גיד זה יכול להביא לדלקות, כאבים בכף הרגל עצמה וגם בקרסול והאזורים הסמוכים לעקב. מעבר למנוחה ממאמץ וחבישת כף הרגל וטיפול בדלקת על פי הצורך, התאמת מדרסים אורטופדיים על פי מבנה כף הרגל תיצור הגבהה בעקב ותקל מעט מהעומס על הגיד
  • רגל סוכרתית: רגל סוכרתית היא בעיה שאמנם יש לה גם השלכות אורתופדיות הן מהוות חלק קטן מבעיה רב מערכתית. הגורם הוא הסוכרת והשלכותיה על זרימת הדם, כשהגעת הדם לכף הרגל ופינוי דם ממנה הוא מאתגר ותלוי בתפקוד תקין גם של הנימים הקטנים. רגל סוכרתית כוללת תופעות שונות כמו פצעים קשיי ריפוי, זיהומים, בצקות. חשוב להתאים נעליים וגם מדרסים ייחודיים לכף רגל סוכרתית. ללא עזרים מצבה של כף הרגל יכול להתדרדר עד כדי צורך בקטיעתה. מדרסים יפעילו לחץ באזורים הנכונים כך שמנח כף הרגל יהיה יציב. "שיוט" של כף הרגל ייצור שפשופים או יבלות שיכולים להזדהם ללא טיפול נכון. גם העומס על כף הרגל יתחלק בצורה נכונה יותר.
  • יבלות בבהונות כף הרגל: יבלות אלה הן בליטות שצורתן מעוגלת. הן גורמות חוסר נוחות, גירוי וכאבים לא נעימים בכלל. יבלות אלה יכולות להיווצר כתוצאה מגירוי מתמיד באזור הבוהן, למשל בשל גרביים או נעליים, וגם כתוצאה מבעיה מבנית כמו אצבעות פטיש. מדרסים נוחים ומותאמים אישית יכולים להפחית את הלחץ שנוצר על אותו אזור בכף הרגל. גם אם היבלת לא תעבור לחלוטין, המצב לפחות לא יחמיר ואף ישתפר בהדרגה.

לסיכום, מדרסים המותאמים אישית לפי מבנה כף הרגל וסוג הבעיה מהווים חלק מהפתרון או לפחות מאפשרים התמודדות טובה יותר עם הבעיה באמצעות חלוקת עומסים נכונה יותר. אנו באילן המרכז לאורתופדיה מתמחים בתחום המדרסים ומציעים מגוון סוגי מדרסים מותאמים אישית כפתרון לבעיות אורתופדיות שונות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.