אפזיה פרוש

יכול להיות ששמעתם על האפזיה ויכול להיות שהיא נשמעת לכם כמו עוד מחלה מסובכת ולא מוכרת, אך למעשה מדובר על אחד הסימפטומים הכי מוכרים שיש. מדוע הסימפטום הזה נובע ומהם המאפיינים שלו? מי נמצא בסיכון ומי לא? זה הזמן להבין את כל מה שצריך לדעת לגבי סימפטום זה.

מהי האפזיה וממה היא נגרמת?

האפזיה, בעברית שתקת, היא אחד הסימפטומים הבולטים ביותר שמעידים על פגיעה נוירולוגית. הפגיעה שגורמת לאפזיה תהיה בהמיספרה השמאלי, זאת שאחראית על הדיבור ובין היתר גם על חלק הגוף הימני. לאפזיה פרוש די פשוט והיא מוכרת מאוד לכל רופא וכל נוירולוג והיא כולה להיגרם לרוב בגלל אירוע מוחי. שבץ מוחי יכול לגרום להופעת התסמין אך לעתים מדובר דווקא בהידבקות מסוימת, או בנגיף, זיהום וכן הלאה כאשר בכל מקרה הפגיעה תהיה באותו החלק במוח. הסימפטום מתבטא בפגיעה ביכולת הדיבור כאשר יש כמה סימנים בולטים מאוד.

אפזיה פרוש

מהם הסימנים לאפזיה?

  • אחד הסימנים הבולטים להופעת אפזיה הוא אי יכולת להשלים משפט. לעתים אנשים מסוימים שלוקים באפזיה לאחר אירוע מוחי לא יצליחו להגיד את מה שהם מתכוונים להגיד ולמעשה הם ישתמשו במלים שיכולות להיות לא קשורות בכלל גם כאשר יצליחו לדבר.
  • באותו הקשר, אנשים שלוקים באפזיה יכולים גם לומר משפטים לא הגיוניים בכלל. לעתים הם יהיו עם תחביר לא הגיוני ולעתים הם פשוט לא יהיו קשורים למשפט הקודם או לנושא השיחה.
  • יכול להיות שהפגיעה תהיה גם בהגייה של המלים. ייתכן כי אדם לא יצליח לומר את סוף המילה לעתים יאמר אותה בצורה לא נכונה ולעתים כלל לא יאמר. זהו אחד הסימנים הבולטים ביותר שכן קל לשים לב אליו יותר מאשר ההקשר וזה מראה על הפגיעה העמוקה במוח.
  • תיתכן גם פגיעה ביכולת הביטוי של מלים או חלקי מילים באופן שמוביל לדיבור בקולות שיהיו לא מובנים. לאותו אדם יהיה אפילו קשה לחזור על משפטים שנאמרו לו. מי שמחפש לאפזיה פרוש יבין את חומרת המחלה והמכניזם שלה על פי סימנים אלו.
  • חשוב לזכור שמלבד דיבור יש עוד סימנים לאפזיה וזאת בעיקר לפי סוג האפזיה. יש אפזיה מוטורית ויש אפזיה סנסורית וכן הלאה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *